Všeobecně o poruchách přijmu potravy

21. ledna 2017 v 15:19 | Annie |  Mentální anorexie
Porucha přijmu potravy - aneb co to je?

Poruchy přijmu potravy byly v posledních letech zajímavým tématem, které neminulo ani mass-média. Teprve poslední rok pozoruji, že pomalu utichá vlna, ve které byly přinášeny příběhy lidí, kteří trpěli touto chorobou. Zpravidla šlo o dívky s anorexií, které došly po dlouhém boji úzdravě. Jakkoliv mohly být tyto zprávy povzbudivé, velmi málo jsme se dozvídali o mužích a ještě méně o chronifikujících formách. Ty stály v pozadí jako nepříliš zajímavé sestry. Jak již média dělávají, obvykle se jednalo o co nejvíce šokojící příběhy. Nyní tato vlna pomalu utichá, ale fenomén zatím nelze vyhodnotit. Faktem je, že často se ujaly tohoto zpravodajství média - sice široce oblíbená, ale nepříliš kompetentní. Možná si vzpomenete na seriál o anorexii, který před několika léty publikoval Blesk. Na poli poruch přijmu potravy tedy vzniklo mnoho mýtů.

Dále je třeba říci, že diagnoza poruchy přijmu potravy musí být dobře zvážená a stanovena odborníkem - psychiatrem nebo klinickým psychologem. V posledních letech považuji za hlavní nešvar především označování každé hubenější dívky slovy anorektička, čímž dochází k faktické dehonestaci onemocnění jako takového. O diferenciální diagnostice, čili o tom, co by mohlo jako porucha přijmu potravy vypadat, ale jí to není, se dozvíte brzy :).
Poruchy přijmu potravy jsou závažná skupina psychiatrických onemocnění, které se projevují změněným postojem k potravě, svému okolí, svému tělu a sebepojetí.
Dá se říci, že bychom je mohli rozdělit do čtyřech kategorií - mentální anorexie, mentální bulimie, záchvatovité přejídání, a poslední kategorií jsou nové - neboli nespecifické poruchy přijmu potravy. U poslední jmenované skupiny se často vedou spory, jestli danné symptomy splňují kritéria poruchy přijmu potravy, nebo o nich máme uvažovat spíše jako o poruchách chování, které jsou specifikovány poruchami jídelního chování. Tyto debaty budou pravděpodobně vedeny dlouhodobě.
Já sama je považuji spíše za poruchy přijmu potravy a proto je časem představím. Především proto, že poruchy chování mají obvykle časnější počátek. Tento rozdíl se ale, pravda, nyní smývá, neboť se stále častěji objevují poruchy přijmu potravy také v preadolescentní a dětské skupině. Skupina poruch chování však bývá diagnostikována obvykle kolem pátého roku života a navíc obvykle bývá součastně přítomna další série abnormalit osobnosti.
Názor si však může každý utvořit sám.

V rámci tohoto blogu bych se ráda specializovala především na mentální anorexii. O tom, jak se diagnostikuje, jak vypadá a co to znamená, či jaká je historie této nemoci (mohu prozradit, že skutečně pozoruhodná), se dozvíte zase příští víkend.

S láskou
Annie


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama